سوالات متداول و قوانین استفاده از سرویس‌های نشان

Frequently Asked Questions (FAQ)

جهت مطالعه شرایط استفاده از سرویس های پلتفرم نشان، اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، استفاده از سرویس های پلتفرم نشان، به منزله پذیرش این شرایط است.

«نشان» بر پایه داده‌های OpenStreetMap هست که بر اساس داده و جامعه کاربری اپلیکیشن نقشه و مسیریاب «نشان» تکمیل شده و در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته است.

در پنل کاربری پلتفرم نشان، بخش مشخصی برای این کار وجود دارد و می‌توانید آمار و ارقام مورد نیاز خود را در این بخش مشاهده نمایید. بدین منظور پس از ورود به پنل کاربری، به منوی “گزارشات مصرف” مراجعه فرمایید.


بله. تمامی سرویس‌های نشان در همه شهرهای ایران قابل استفاده می‌باشند.

بله. زیرساخت فنی «نشان» کاملا مقیاس پذیر بوده و قابلیت ارائه خدمات به سازمان‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ و خیلی بزرگ را بدون هرگونه محدودیتی داراست. برای استفاده از این سرویس‌ها با ما تماس بگیرید.

خیر، پلتفرم نشان ماهیانه 200 هزار تومان شارژ رایگان به عنوان اعتبار و بصورت خودکار به پنل همه کاربران اضافه میکند. لذا تا زمانیکه مصرف ماهیانه شما کمتر از این رقم باشد، نیازی به پرداخت هزینه نیست.

خیر.

اعتبار رایگان 200.000 هزار تومانی در ابتدای هر ماه در پنل توسعه‌دهنده شارژ شده و امکان مهلت استفاده از آن تا پایان همان ماه و فقط برای همان اکانت ممکن خواهد بود.

اعتبار غیررایگان (شارژ پولی) نیز فقط برای همان اکانتی که شارژ را انجام داده قابل مصرف است. اما تاریخ انقضا ندارد و شما همیشه میتوانید از اعتبار پولی خود برای ارسال ریکوئست به سرویسهای پلتفرم نشان استفاده نمایید.

در حال حاضر در هر بار شارژ اعتبار حساب باید حداقل 500 هزار تومان حساب خود را شارژ کنید.

همچنین تنها امکان شارژ حساب با اعدادی از مضرب 100 هزار تومان ممکن است. (مثال: 800.000، 1300.000، 15.500.000 ، 40.000.000 ، …)

اعتبارهایی که توسط توسعه‌دهنده در پنل شارژ می‌شوند تاریخ انقضا نداشته و تا اتمام اعتبار در پنل باقی خواهد ماند.

بله، چنانچه مبلغی را در حساب خود شارژ کردید و بهر دلیلی قصد استرداد وجه داشته باشید، میتوانید تا حداکثر 5 روز از تاریخ واریز وجه، درخواست خود را از طریق ارسال تیکت ثبت نمایید. پس از 5 روز امکان استرداد وجه نیست.

نکته 1: امکان استرداد وجه فقط برای شارژهای با مبالغ بیش از 1 میلیون تومان ممکن است. در صورتیکه مبلغ شارژ زیر 1 میلیون تومان باشد، قابل استرداد نبوده و تنها راه استفاده از آن، مصرف برای ارسال درخواست (ریکوئست) به سرویسهای پلتفرم نشان خواهد بود.

نکته 2: استرداد وجه در صورتیکه منجر به صفر شدن اعتبار حساب شود، ممکن نیست. لذا کاربر حداکثر رقمی که میتواند درخواست استرداد آن را داشته باشد، رقمی ست که پس از کسر از اعتبار حساب، به میزان حداقل اعتبار قابل شارژ (در حال حاضر این رقم 500 هزار تومان است) در حساب باقی بماند.

نکته 3: چنانچه کاربر بیش از 1 حساب کاربری داشته باشد، امکان استرداد وجه از هیچکدام از حسابها وجود ندارد.

بله، بدین منظور از طریق ارسال تیکت در مرکز پشتیبانی پلتفرم نشان و ارسال اطلاعات شرکت خود از جمله شناسه اقتصادی، نام، تلفن و آدرس شرکت، درخواست فاکتور بفرمایید. توجه داشته باشید برای پرداختهای انجام شده در هر سال، تنها تا تاریخ 20 فروردین سال بعد امکان دریافت فاکتور رسمی وجود دارد و پس از آن از ارائه فاکتور معذوریم. بعنوان مثال چنانچه پرداختی در سال 1401 داشته اید، فقط تا تاریخ 20 فروردین 1402 میتوانید برای آن پرداخت، درخواست فاکتور رسمی نمایید، و پس از گذشت 20 فروردین 1402، امکان ارائه فاکتور رسمی برای پرداختهای سال 1401 وجود نخواهد داشت.

خیر. بصورت پیش‌فرض با استفاده از سرویس‌ها، اعتبار رایگان شما مصرف خواهد شد و بعد از اتمام آن، از اعتبار شخصی شارژ شده توسط شما در پنل مصرف خواهد شد. برای مثال اگر شما 1 میلیون تومان پنل خود را شارژ کنید ولی مصرف ماهانه شما کمتر از 100 هزار تومان در ماه باشد، تا زمانیکه مصرف ماهانه تان بیشتر نشود، از اعتبار شخصی شما کسر نخواهد شد.

خیر، هیچ کاربری امکان داشتن بیش از 1 حساب ندارد. در این صورت سیستم پلتفرم نشان، بصورت خودکار تمامی حساب‌های خاطی را تشخیص داده و صرفنظر از میزان شارژ حساب‌ها، و تعداد کلید دسترسی فعال که در آنها ایجاد گردیده است، تمام حسابهای خاطی مسدود گردیده و امکان بازیابی آنها وجود ندارد.

همچنین در صورت ادامه این کار و اقدام شخص حقیقی/حقوقی به ایجاد حساب‌های کاربری جدید، موضوع توسط بخش حقوقی شرکت پیگیری شده و به منظور جبران خسارت، شکایت رسمی از شما صورت خواهد گرفت.

توجه: امکان استفاده از سرویس‌ها برای اشخاص حقیقی/حقوقی که این تقلب در مورد آنها تشخیص داده شده است، با پرداخت هزینه زیر مقدور خواهد بود:

هزینه ریکوئست‌های مصرف شده در تمامی اکانت‌ها + جریمه به میزان 30 درصد مصرف صورت گرفته در همه اکانتها + هزینه منابع صرف شده توسط بخش فنی و زیرساخت به منظور مقابله با تقلب (با توجه به مقیاس تقلب متغیر بوده و از 240 هزار تومان شروع می‌شود) + هزینه منابع صرف شده توسط تیم حقوقی (در صورت شروع شدن فرآیند شکایت حقوقی)

لازم به ذکر است که چنانچه شکایت رسمی توسط تیم حقوقی به مرحله ای برسد که امکان ادامه ندادن آن وجود نداشته باشد، هزینه‌های مذکور از همان طریق وصول خواهد شد. همچنین کلیه هزینه های اضافی مربوط به وکیل و فرآیندهای قضایی نیز به آن افزوده می‌گردد.

خیر، شما می‌توانید به تعداد نامحدود کلید دسترسی از انواع مختلف و به منظور استفاده از سرویسهای مختلف پلتفرم نشان، ایجاد نمایید.

در این صورت کافیست از طریق آدرس ایمیلی که در حساب کاربری خود ثبت کرده‌اید، به آدرس developer@neshan.org ایمیلی ارسال نموده و مشکل را توضیح دهید، پیگیری توسط تیم پشتیبانی نشان صورت گرفته و رمز عبور جدید به همان آدرس ایمیل متعلق به اکانت ارسال خواهد شد.

پلتفرم نشان هر زمان که شارژ حساب شما رو به اتمام باشد، در چند نوبت و از طریق ارسال پیامک در این خصوص اطلاع‌رسانی می کند. با این وجود، چنانچه حساب شما صفر شود، به منظور جلوگیری از قطع شدن آنی سرویسها، بمدت چند ساعت حساب شما بدهکار خواهد شد. اگر تا قبل از گذشت این چند ساعت، حساب شما بیش از حد بدهکار شود، نیز سرویس‌های متعلق به حساب مذکور موقتا قطع خواهند شد. در هر دو حالت (گذشت چند ساعت از صفر شدن شارژ حساب، و یا رسیدن به حد شارژ منفی)، به محض شارژ مجدد، ابتدا بدهکاری تسویه میگردد و مابقی رقم شارژ شده بعنوان شارژ در حساب شما باقی خواهد ماند.

توجه: تعداد ساعات بدهکاری و مقدار ریالی بدهکاری، بر اساس سابقه فعالیت حساب شما توسط سیستم تعیین شده و متغیر است. هرچه فعالیت بیشتری داشته باشید و مقدار شارژهای غیررایگان واریز شده توسط شما بیشتر بوده باشد، این ارقام نیز بیشتر خواهند بود. حداکثر مقدار ساعات، 24 ساعت و حداکثر میزان بدهکاری، منفی 100 هزار تومان است.

لازم به ذکر است که چنانچه شارژ حساب شما تمام شده و معلق نیز شده باشید، اما روزانه بیشتر از هزار درخواست به سمت ما ارسال نمایید، این ریکوئستها نیز بصورت بدهکاری به حساب شما افزوده خواهد شد. چراکه برای سرو کردن کد خطا، از زیرساخت پلتفرم نشان پردازش و پهنای باند میگیرد.

خیر. پلتفرم نشان ارائه‌کننده سرویس‌های نقشه و مسیریابی بصورت خام می‌باشد، و راه‌اندازی/استفاده از این سرویس‌ها در برنامه‌های تحت وب و موبایل متعلق به مشتریان، بر عهده مشتری/کاربر است. لذا هیچ‌گونه کدنویسی، کمک به راه‌اندازی سرویس‌ها، ارائه کد برای محیط‌های نرم‌افزاری مختلف، و یا انجام پروژه‌های وب و موبایل، بخشی از سرویس پلتفرم نشان محسوب نمی‌شوند.

پشتیبانی تنها از طریق ارسال درخواست (تیکت) در مرکز پشتیبانی (تیکتینگ) پلتفرم نشان مقدور است.

لازم به ذکر است که با توجه به ماهیت فنی سرویسهای پلتفرم نشان و نیاز به بررسی کلید دسترسی در زمان ایجاد مشکل، از ارائه پشتیبانی در هر رسانه‌ای به جز سیستم پشتیبانی پلتفرم نشان به آدرس https://developers.neshan.org/support، معذور هستیم.

خیر. پشتیبانی فنی و دسترسی به همکاران فنی در تیم پلتفرم نشان تنها از طریق ارسال درخواست (تیکت) در مرکز پشتیبانی (تیکتینگ) پلتفرم نشان مقدور است. البته برای هرگونه سوال غیر فنی، موارد تجاری و سوالات پیش از خرید، امکان مکالمه تلفنی با تیم پلتفرم نشان موجود است.
در همین راستا هرگونه دسترسی به همکاران فنی تیم پلتفرم نشان، از روشی غیر از سیستم پشتیبانی (تیکتینگ)، خلاف قوانین محسوب شده و منجر به قطع ارائه پشتیبانی به کاربر خاطی می‌گردد.

تیکت های ارسال شده در مرکز پشتیبانی پلتفرم نشان، حداکثر تا 1 روز کاری پاسخ داده می‌شوند.

بله. برای استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچک و متوسط (SME) امکان تست با شارژ رایگان ماهانه 200 هزار تومان که در سرویس های مختلف بین 5 تا 10 هزار ریکوئست را پوشش میدهد، فراهم شده است.

همچنین برای سازمان ها و شرکتها بزرگ و خیلی بزرگ، امکان مکاتبه و تست سرویس ها در مقیاس بالا وجود دارد.

لازم به ذکر است که در هنگام تست سرویس ها، هر گونه استفاده ای غیر از تست، همچون استفاده برای اهداف تجاری، کسب درآمد، فروش سرویس به دیگران، مهندسی معکوس سرویس، جمع آوری داده، مقایسه با سرویس مشابه و بهبود آن تا رسیدن به کیفیت سرویس های پلتفرم نشان، و هرنوع استفاده ای که منجر به راه اندازی سرویس مشابه بدون نیاز به پلتفرم نشان شود، اکیدا ممنوع بوده و در صورت مشاهده یا تشخیص توسط سیستمهای رصد خودکار ما، منجر به شکایت رسمی توسط بخش حقوقی شرکت شده و همچنین جریمه سنگینی برای آن لحاظ خواهد شد.

به این منظور لطفا یک ایمیل از آدرس ایمیل شرکتی/سازمانی خود به platform@neshan.org ارسال فرمایید.

لطفا داخل ایمیل اطلاعات کامل شامل معرفی شرکت/سازمان، میزان مورد نیاز ریکوئست برای تست، سرویس های مورد نیاز، محصولی که قرار است داخل آن سرویسها مورد استفاده قرار گیرند و نرخ ارسال درخواست در ثانیه یا دقیقه (RPS / RPM) ارسال شود.

داده هایی که کاربر از طریق ارسال درخواست (ریکوئست) به تمامی API ها و SDK های نشان، و در قالب پاسخ (ریسپانس) دریافت می‌نماید، تنها به منظور اهداف کسب و کاری محدود به تکمیل چرخه/فرآیند عملکرد محصول استفاده کننده ممکن است.

لذا به هر شکل و فرمی از سرویس‌های پلتفرم نشان به منظور مهندسی معکوس، توسعه سرویس یا نرم افزار مشابه، تولید نرم افزار یا سرویس کپی یا شبیه به نقشه و مسیریاب نشان، مقایسه و یا برداشت داده استفاده گردد، ممنوع بوده و تقلب (Fraud) تشخیص داده می شود.

در صورت تشخیص این نوع استفاده توسط الگوریتم شناسایی تقلب (Fraud Detection)، حساب کاربر خاطی، فارغ از اینکه هر مقدار شارژ داشته باشد، مسدود گردیده و استفاده از سرویس های نقشه نشان برای شخص حقیقی/حقوقی مالک آن حساب کاربری، ممنوع خواهد بود.

خیر. هر نوع کش کردن، یا ذخیره کردن ریسپانس ها یا داده های پلتفرم نقشه نشان، در تمامی سرویس های ارائه شده، ممنوع بوده و در صورتیکه سیستم این مورد را تشخیص دهد، بصورت خودکار و بدون اطلاع پیشین (صرفنظر از میزان اعتبار) حساب فرد خاطی را مسدود کرده و پس از آن امکان استفاده از کلیدها و اعتبار آن حساب وجود نخواهد داشت.

سرویس های پلتفرم نشان، تنها به منظور استفاده در محصولات، سرویس ها، و کسب و کارهایی ممکن است که فعالیت آنها کاملا منطبق بر قوانین و مقررات کشور جمهوری اسلامی ایران، و کشور مبدا کاربر (کشوری که محصول یا کسب و کار یا شخص حقیقی/حقوقی در آن فعالیت می کند) باشد.

هر نوع استفاده از سرویس های پلتفرم نشان به منظور فعالیتهای خلاف قوانین، همچون انواع خرابکاری، فعالیتهای تروریستی، قاچاق افراد/مواد مخدر/اسلحه، نقض حریم خصوصی افراد، و … ممنوع است.

هر نوع استفاده از سرویس های پلتفرم نشان برای اهداف انتظامی، امنیتی و نظامی ممنوع است.

خیر. چنانچه کاربر پلتفرم نشان، لوگوی نشان را بهر طریقی و در هر سرویسی حذف نماید، حساب کاربری وی و سرویس‌های مرتبط با آن حساب، بدون اطلاع قبلی مسدود می‌گردد.

شرکت سازه‌های اطلاعاتی راژمان با چندین سال سابقه در زمینه طراحی و توسعه اپلیکیشن نقشه کلانشهرهای کشور و همچنین ارائه اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان؛ زیرساخت نقشه (Map SDK و Map API) خود را بر پایه داده بدست آمده از جامعه کاربری مسیریاب نشان، در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داده است.